2 czerwca, 2021 Hodowla i rolnictwo 0

Konie to zwierzęta które mogą cierpieć na wiele różnych problemów pokarmowych. Zwierzęta te wymagają odpowiedniej karmy oraz diety. Dobra zbilansowana dieta pozwoli na ochronę zdrowia naszego zwierzęcia. Gdy nasz koń ma tendencję do problemów pokarmowych należy zmienić jego dietę tak aby złagodzić objawy chorobowe.

Czym jest mesz?

mesz dla koniKonie to zwierzęta bardzo wrażliwe na przyjmowany pokarm. Choć pozornie te wielkie zwierzęta wydają nam się odporne na różne choroby często cierpią z powodu źle dobranego pokarmu. Charakterystyczną cechą koni jest właśnie bardzo wrażliwy i delikatny układ trawienny. Złe warunki bytowe, stres oraz nadmierny wysiłek mogą doprowadzić do wielu groźnych chorób. Koń chory jest osłabiony oraz niespokojny. To co powinno nas zaniepokoić to również częste biegunki oraz bolesne kolki. Jeśli nasz koń regularnie ma takie problemy powinniśmy przyjrzeć się jego diecie. Najprawdopodobniej zwierzę pobiera niepełnowartościową karmę. U zwierząt ze stwierdzonymi chorobami pokarmowymi należy restrykcyjnie przestrzegać diety usuwając z niej składniki, które wzmagają objawy chorobowe. Najczęściej hodowcy decydują się na mesz dla koni. Mesz ziołowy pomaga w procesach trawiennych oraz wpływa na przemianę materii. Mesz jest miksem wielu różnych ziół, które mają działanie ochronne oraz łagodzące. Mesz to między innymi siemię, lucerna, pokrzywa oraz melasa. Rośliny te są bardzo lubiane przez konie. Mieszanka ziołowa, którą jest mesz nazywana jest również potocznie dietetyczną paszą. Mesz normuję pracę jelit, a dzięki temu że zawiera w swoim składzie warzywa jest lubianą karmą przez konie.

Mesz to pasza przygotowywana na ciepło. Jest bardzo lekkostrawna i dzięki temu że przyrządza się ją na ciepło powleka błonę śluzowa jelit, śluzem który wydziela siemię lniane. Paszę z meszu podajemy kilka razy w tygodniu. Szczególnie poleca się ją koniom chorującym, ale może być również stosowana profilaktycznie.