20 września, 2019 Bezpieczeństwo 0

Na terenie niektórych obiektów należy stosować urządzenia oraz instalacje mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób w nich przebywających. Ma to szczególne znaczenie na terenie większych obiektów takich jak chociażby muzea czy galerie handlowe, gdzie jednocześnie może przebywać kilkaset a często kilka tysięcy osób. Rodzaj wyposażenia oraz obiekty, w których należy je zainstalować określają odpowiednie przepisy prawne.

Ochrona przeciwpożarowa budynku

rzeczoznawca ds ppożWarto dodać, że jednym z największych zagrożeń, które mogą wystąpić w przestrzeniach zamkniętych jest z całą pewnością pożar. Właśnie dlatego w obowiązujących przepisach prawnych tak wiele uwagi poświęca się ochronie przeciwpożarowej. Na terenie obiektu muszą być instalowane różnego rodzaju urządzenia mające na celu wczesne wykrycie ognia oraz ograniczenie skutków jego wystąpienia. Przede wszystkim jednak wszelkie zabezpieczenia mają na celu sprawną ewakuację ludzi ze strefy zagrożonej. W przypadku, gdy system nie zadziała z jakichś powodów prawidłowo na miejsce wzywany jest rzeczoznawca ds ppoż, który ma za zadanie określić rodzaj usterki oraz jej pochodzenie. Rzeczoznawcą mogą zostać jedynie określone osoby, które spełniają wymogi zawarte w aktach prawnych. Warto dodać, że jest to zawód bardzo odpowiedzialny co sprawia, że osoby które chcą zostać rzeczoznawcą muszą posiadać wzorową opinię oraz renomę. Funkcja ta bowiem wymaga dużej wiedzy.

Osoba taka często również może występować w roli biegłego sądowego co sprawia, że bierze ona udział w procesach mających na celu wyjaśnienie niektórych wydarzeń, ich przebiegu oraz przyczyn. Jak widać do zadań rzeczoznawcy należy wiele czynności. W związku z tym osoba ta musi charakteryzować się bardzo rozległą wiedzą, dużymi kompetencjami a także profesjonalizmem w działaniu. Ochrona przeciwpożarowa budynków jest bowiem jednym z najważniejszych zagadnień.