Wrzesień 26, 2019 Zdrowie 0

Kłopot z prawidłowym widzeniem barw ma około 2% kobiet i kilkakrotnie (8%) więcej mężczyzn. Zwykle problem ten jest wrodzony, jednak znane są przypadki nabytej ślepoty barw. Dopiero w ostatnich latach na rynku powszechnie stały się dostępne specjalne okulary, które pomagają w prawidłowym widzeniu kolorów.

Enchroma – okulary pomocne przy daltonizmie

okulary enchromaNajczęstsze problemy związane z widzeniem barw związane są z kolorem czerwonym i zielonym. Osoba cierpiąca na daltonizm widzi kolory takie jak czerwony – ale także żółty i pomarańczowy – jako przesunięte w nasyceniu w stronę zieleni, przez co ma problem z ich odróżnieniem od siebie. W codziennym życiu może być to ogromna trudność. Nie chodzi tylko o np. problemy związane z makijażem czy doborem ubrań, ale na przykład podczas prowadzenia samochodu, gdy wszystkie kolory sygnalizacji świetlnej wydają się identyczne. Okulary Enchroma służą do korekcji widzenia kolorów – umożliwiają widzenie barw w ich prawidłowym nasyceniu, dzięki czemu osoby cierpiące na deuteranomalię mogą je od siebie odróżnić. Okulary te nie służą jednak do leczenie przyczyny problemu, jednak osoba nosząca je może postrzegać z ich pomocą tak, jak osoby, które kolory widzą prawidłowo. Szukając okularów Enchroma znajdziemy w sklepach różne modele oprawek, spośród których można wybrać te najbardziej pasujące do kształtu twarzy. Enchroma to okulary, które pozytywnie odmieniły życie wielu osób.

Wybierając okulary, należy zwrócić uwagę na filtr: jedne nadają się głównie do pomieszczeń, inne można nosić również na zewnątrz. Im wyższy filtr, tym silniejsza korekcja i łatwiej jest odróżnić zieleń od czerwieni. Z drugiej strony najsilniejsze filtry mogą wpłynąć na postrzeganie innych barw, trzeba więc znaleźć tu rozsądny kompromis.