Lipiec 17, 2017 Budownictwo 0

Praca archeologa kojarzy nam się ze spokojnym dłubaniem w piasku, przy pięknej słonecznej pogodzie, gdzieś w ciepłych krajach. Mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę, że także w Polsce prace wykopaliskowe są prowadzone. Niestety praca archeologa jest tu mocno ograniczona przez kapryśną pogodę.

Jak dobrze zabezpieczyć prace wykopaliskowe?

dobre zabezpieczenie wykopówPo pierwsze jakiekolwiek roboty ziemne wykonuje się jedynie w sezonie gdy ziemia nie jest przemarznięta. Nawet w ciepłe zimy odstępuje się od prac, ponieważ nagły spadek temperatury mógłby zniszczyć odkryte materiały. tak więc większość aktywności w terenie ogranicza się do okresu między połową kwietnia a końcem września. Innym problemem tej pracy w naszym kraju, który nie dotyka w takim stopniu ciepłych krajów, są intensywne opady deszczu lub co gorsza gradu. Dlatego podstawą w każdej rozpoczętej aktywności wykopaliskowej jest dobre zabezpieczenie wykopów. Obowiązkowo nad dołem rozpina się brezentową płachtę, która z jednej strony chroni przed deszczem a z drugiej, co niemniej istotne przed słońcem. Promieniowanie ultrafioletowe może uszkadzać ukryte pod ziemią przez setki lat przedmioty, oprócz tego żar lata mocno daje się we znaki samym archeologom. Na wypadek ulewy należy także zabezpieczyć obszar prac przed podmywaniem. W tym celu stosuje się wały dookoła wykopów lub też specjalne wysokie grodzice, zabezpieczające przed osuwaniem się ziemi i jednocześnie zabezpieczające przed napływem wody do dołów.

Na naszych terenach odkrycia archeologiczne być może nie są tak spektakularne jak te na przykład z okolic dzisiejszego Egiptu, niemniej są one równie ważne. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, aby właściwie zabezpieczyć rejon prac. Dzięki dobremu zabezpieczaniu wykopów możemy dziś podziwiać dorobek naszej kultury w licznych muzeach.