Wrzesień 21, 2019 Zdrowie 0

Nietolerancja pokarmowa wynika z uszkodzonej błony śluzowej jelita, przez które do krwioobiegu przestostają się niepożądane toksyny, wywołujące stany zapalne i zmiany w całym organizmie. O nietolerancji słyszy i mówi się coraz częściej, gdyż dotykają coraz większą liczbę osób. Z tego względu warto mieć na uwadze objawy, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową?

test na nietolerancję pokarmowąRozpoznanie nietolerancji pokarmowej w jak najszybszym czasie istotne jest przede wszystkim u dzieci. W ich przypadku może okazać się to trudne, gdyż objawy często są niejednoznaczne i z pozoru mogą oznaczać inną chorobę. Jeśli jednak podejrzewamy, że któryś składnik pokarmu powoduje niepożądane efekty uboczne, warto wykonać test na nietolerancję pokarmową. Test polega na pobraniu krwi, a wyniki wskażą nietolerowanie produktów mlecznych, zbożowych, warzyw, owoców, orzechów, ryb i wszelkich innych grup spożywczych. W przypadku dzieci test taki należy wykonać po ukończeniu przez nie drugiego roku życia, a jeśli niepokojące objawy pojawiają się wcześniej, to warto zastosować dietę eliminacyjną w celu wyizolowania składnika, który powoduje problemy. Wśród najpopularniejszych objawów wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, ale też bóle głowy, rozdrażnienie, opuchnięcia, wysypki i inne problemy skórne. Oprócz leczenia objawów, najważniejszym elementem terapii jest całkowita eliminacja produktu, którego organizm nie toleruje.

Problemy zdrowotne nierzadko związane są z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak produkty spożywcze, które spożywamy, bądź kosmetyki, które stosujemy. W każdym przypadku przy rozpoznaniu alergii bądź nietolerancji na dany pokarm, należy niezwłocznie wyeliminować je z życia codziennego. Niestety nierozpoznana nietolerancja lub alergia i stałe narażanie się na kontakt z nieodpowiednim składnikiem może powodować długofalowe problemy zdrowotne i uszkadzać narządy wewnętrzne.