Lipiec 7, 2019 Wyposażenie domu 0

Przejście między podłogą a ścianą wymaga harmonijnego wykończenia. W tej roli sprawdzają się listwy przypodłogowe. Doskonale maskują szczelinę, jaka się tam znajduje, a przy tym są estetycznym elementem, nierzadko posiadającym dodatkowe walory dekoracyjne. Mogą także pełnić praktyczną rolę, pozwalając ukryć kable elektryczne, których przecież pełno jest w każdym domu. 

Listwy praktyczne i ozdobne

ozdobne listwy przypodłogowe z nmcKiedy wybiera się listwy, jedną z podstawowych kwestii jest jej grubość. Listwa powinna być na tyle szeroka, aby mogła zakryć szczelinę dylatacyjną, która znajduje się między podłoga a ścianą. Z tej pustej przestrzeni nie można zrezygnować, bowiem pełni ona ważną rolę. Zabezpiecza podłogę przed wybrzuszaniem się przy zmianach temperatury oraz wilgotności. Posadzka, szczególnie gdy jest wykonana z drewna, stale pracuje i reaguje na warunki termiczne. Szpara przy ścianie pozwala jej na bezproblemową zmianę objętości. Widzimy więc już doniosłą rolę listew podłogowych, które maskują opisane szczeliny dylatacyjne. Co więcej, te elementy pozwalają chronić ściany przed zabrudzeniem. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko występowania plam przy podłodze, dzięki czemu pomieszczenie zachowuje estetyczny wygląd. Listwy mogą być wykonane z drewna, albo nowoczesnych polimerów. Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie ozdobne listwy przypodłogowe z nmc. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów i nadają się do każdego rodzaju wnętrza.

Szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto tu wyszczególnić jeszcze jedną doniosłą rolę, jaką mogą pełnić listwy. Oprócz funkcji praktycznych zaprezentowanych wyżej, stanowią one doskonały element dekoracyjny. Mogą być dodatkowo zdobione wzorami lub żłobieniami. Dodaje to pomieszczeniu dodatkowego uroku.