8 czerwca, 2021 Budownictwo 0

Na terenie większych miast coraz więcej osób zaczyna interesować się nowoczesnymi technologiami oraz możliwością wdrożenia ich we własnych domach. Jest to związane z rosnącymi kosztami życia, na które w dużej mierze składa się eksploatacja mediów i energii. Te są niezbędne do codziennej egzystencji i funkcjonowania czy to w zaciszu domowym czy w pracy.

Łodzianie inwestują w nowoczesne instalacje OZE

pompy ciepła w ŁodziNa rynku dostępne są już technologie, które pozwalają ograniczyć nieco koszty związane z zakupem energii z sieci. Jednostki rozproszone pozwalają bowiem generować prąd czy ciepło w miejscu jego zapotrzebowania. Dzięki temu ograniczane są koszty związane z transportem. Dodatkowo użytkownik uniezależnia się od zmiany cen rynkowych. Szczególnie często spotykane są pompy ciepła w Łodzi, na terenie której dostępna jest odpowiednia infrastruktura oraz zaplecze techniczne do montażu takich urządzeń. Warto wspomnieć, że na terenie tego miasta funkcjonuje wiele biur projektowych, które są w stanie kompleksowo zrealizować przedsięwzięcie. Oznacza to, że zajmują się one zarówno doborem poszczególnych elementów jak i późniejszym montażem czy serwisem. W zależności od lokalizacji docelowego obiektu projektant musi wybrać odpowiedni model pompy spośród dostępnych na rynku. Odmian i rozwiązań konstrukcyjnych jest całkiem sporo.

Główny podział obejmuje jednostki z wymiennikami poziomymi lub pionowymi. Dodatkowo coraz popularniejsze stają się również układy typu monoblok, gdzie cała konstrukcja jest umiejscowiona w jednej obudowie. Na przestrzeni lat wyżej opisywane rozwiązania znacznie zyskały na sprawności przy jednoczesnym spadku cen. Oprócz tego zainteresowane inwestycją w nie osoby mogą liczyć na wsparcie finansowe z funduszy krajowych oraz europejskich. Są to między innymi dofinansowania czy dotacje, które skracają czas zwrotu.