Lipiec 30, 2018 Przemysł i Produkcja 0

Wiele osób obawia się intensywnej zimy, zwłaszcza że sporo instalacji domowych, takich jak instalacje chłodnicze, grzewcze czy pompy ciepła, działa na bazie wody. A woda przecież w niskiej temperaturze może zamarznąć. To z kolei może doprowadzić do zniszczenia urządzenia, do jego popękania czy innych problemów. Są to sytuacje generujące koszty, dlatego chyba każdemu zależy, aby ich unikać.

Płyn na bazie glikolu propylenowego

glikol propylenowy niskokrzepnącyNa szczęście w instalacjach tego typu jak wspomniane, jak też w instalacjach klimatyzacyjnych oraz solarnych, można stosować inny czynnik roboczy – taki jak glikol propylenowy niskokrzepnący. W ofertach producentów dostępne są specjalne płyny powstałe właśnie na bazie glikolu propylenowego oraz etylenowego. Są to środki, które po prostu nie zamarzają. Idealnie więc sprawdzają się zimą, dzięki nim instalacje są trwałe na długie lata. Producenci oferują zarówno koncentraty tego produktu, jak i płyny już rozcieńczone, które wystarczy po prostu wlać do instalacji i o nic już się nie martwić. Są one całkowicie bezpieczne, o czym świadczy fakt, iż są dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym, w którym istnieje możliwość kontaktu z żywnością. Cena takiego glikolu nie jest wysoka, chociaż nie należy też do najniższych. Jednakże korzyści, jakie płyną z zastosowania tego produktu jako czynnika roboczego w różnych instalacjach, są większe niż jego koszt. Warto więc mieć zawsze na podorędziu butelkę glikolu propylenowego niskokrzepnącego.

Zwłaszcza, że można go stosować w instalacjach wykonanych z przeróżnych materiałów. Może to być aluminium, miedź, stal, jak i mosiądz czy żeliwo. Podsumowując, płyny na bazie glikolu propylenowego lub etylenowego to bardzo wartościowego środki, które nie zamarzają nawet w ekstremalnie niskich temperaturach.