Luty 1, 2018 Rolnictwo 0

Proces fermentacji może zachodzić tylko w warunkach beztlenowych. Z tego procesu korzystają bardzo często hodowcy zwierząt gospodarskich, którzy chcą przygotować pasze objętościowe. Dotyczy to przede wszystkim bydła mlecznego i mięsnego. Krowy muszą zjadać codziennie odpowiednią ilość paszy objętościowej.

Długość, grubość i kolor rękawa foliowego

rękaw foliowy kupiony u producentaWiadomo, że w okresie letnim mają one często dostęp do pastwiska. Na pastwisku z kolei mogą zajadać się zielonką, która jest paszą objętościową. Z kolei w okresie jesienno-zimowym konieczne jest zadanie zwierzętom pasz objętościowych kiszonych. Mówi się tutaj o tzw. kiszonkach lub sianokiszonkach. Kiszonki mogą powstawać np. z kukurydzy, a sianokiszonki z różnych traw. Nieraz hodowcy uprawiają dodatkowo pole, by z plonów móc przygotować pożywienie dla zwierząt. Potrzebny jest jednak rękaw foliowy kupiony u producenta, w którym można przechowywać pasze objętościowe kiszone. W takim rękawie muszą panować warunki beztlenowe, by proces fermentacji był w ogóle możliwy. Wiadomo, że na polskim rynku można znaleźć wiele rodzajów rękawów foliowych. Mają one nie tylko różne długości i grubości. Dodatkowo takie rękawy foliowe mają też różne kolory. Wybór koloru ma tu naprawdę ogromne znaczenie – szczególnie jeśli rękaw będzie przechowywany na zewnątrz i będzie narażony na działanie różnych czynników atmosferycznych. Raczej należy wybierać kolory jasne np. białe, które odbijają światło słoneczne i nie będą prowadzić do przegrzania kiszonki.

Lepiej unikać przezroczystych rękawów, które mogą zostać zniszczone przez zwierzęta (będą widzieć, co znajduje się w środku rękawa). Obecnie wiele folii posiada warstwę zabezpieczającą przed działaniem promieni UV. Rękaw musi być otwierany zawsze w tym samym miejscu, by nie dopuścić do dostępu tlenu.