Październik 4, 2018 Motoryzacja 0

W przypadku sportów wyczynowych o wygranej często decydują detale związane ze sprzętem, którym dysponują sportowcy. W sportach motorowych coraz częściej spotkać można pojazdy z silnikiem diesla, który wprawia je w ruch. Oczywiście obecnie większość pojazdów napędzana jest silnikami benzynowymi jednak niektóre zawody dopuszczają udział silników wysokoprężnych.

Moc i moment obrotowy podstawowymi parametrami jednostki

zwiększenie mocy silnika dieselPodczas rajdów samochodowych bardzo ważnym aspektem są z kolei osiągi samochodu, które wpływają na końcowy wynik kierowcy. W tym celu zespół mechaników bardzo często dokonuje modyfikacji, które mają za zadanie dodać dodatkowej mocy jednostce napędowej. Częstym zabiegiem jest zwiększenie mocy silnika diesel, które odbywa się poprzez zmianę sposobu sterowania silnikiem. Taka modyfikacja jest znana jako mapowanie lub chipowanie silnika. Zabieg ten zmienia sposób dawkowania paliwa oraz skład mieszanki, która jest dostarczana do silnika. W ten sposób auto jest w stanie zwiększyć swoją moc o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt koni mechanicznych. Jest to zauważalna różnica, która często przesądza o wygranej lub przegranej podczas wyścigu. Warto również dodać, że tematyką zwiększenia mocy silnika są również zainteresowane osoby prywatne. Przedsiębiorcy, którzy dużo podróżują po kraju samochodem z pewnością czują większy komfort mając pewien zapas mocy. Zapas ten wykorzystywany jest przede wszystkim podczas manewru wyprzedzania innych pojazdów co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa.

Nietrudno wyobrazić sobie bowiem sytuację, w której wyprzedzając pojazd ciężarowy obciążony samochód osobowy ma problem ze sprawnym wykonaniem manewru. Sytuacja ta zostaje rozwiązana dzięki mapowaniu silników diesla, które znacznie zwiększa moc jednostki wysokoprężnej oraz zapewnia jej większy moment obrotowy.